DZIURAWIEC 

Jest jedną z najbardziej wszechstronnie działających roślin. Niegdyś wierzono, iż ma moc odpędzania złych demonów. W dzisiejszych czasach dziurawiec powinien zyskać miano „pogromcy chorób duszy i ciała.”

Tajemnicza roślina zwana niegdyś świętojańskim zielem, gdyż okres kwitnienia rośliny wypada właśnie w okolicach 24 czerwca. Spoglądając na szerokie spektrum działania, może to właśnie dziurawiec kryje się pod nazwą „kwiat paproci”? Niewątpliwie jest majątkiem w postaci zdrowia dla każdego z nas.

Ze względu na bogaty skład dziurawiec ułatwia eliminację nagromadzonych toksyn z organizmu. Wykazuje również działanie żółciopędne i moczopędne. Dzięki temu oczyszcza drogi moczowe i żółciowe. Dodatkowym jego atutem są silne właściwości ochraniające wątrobę (narządu odpowiedzialnego za detoksykację organizmu). Ponadto dziurawiec wykazuje działanie przeciwzapalne i odkażające. Wspomaga wydalanie wolnych rodników.

Wyciągi wodno- alkoholowe ( w tym nalewki, tinktury) stosuje się w  stanach depresyjnych.

Zdrowie i dobra kondycja ciała są niezmiernie ważne. Jednak przy współistniejących „chorobach duszy” trudno normalnie funkcjonować. Dziurawiec stosowany jest w lecznictwie w celu zlikwidowania stanów lękowych i bezsenności. Poza tym wykazuje silne działanie przeciwdepresyjne. Za dziurawcem przemawia przede wszystkim fakt bezpieczeństwa stosowania. Oprócz właściwości przeciwdepresyjnych i przeciwlękowych wykazuje szereg pozytywnych działań na ludzki organizm.

Jak  działa: przeciwzapalnie, oczyszczająco,  tonizująco, przeciwskurczowo, bakteriobójczo, żółciopędnie, moczopędnie, korzystnie na układ trawienny,, przeciwdepresyjnie, pomaga odbudować połączenia i komórki nerwowe, pomaga odbudować połączenia i komórki nerwowe, koi zszargane nerwy, eliminuje bezsenność

 Zastosowanie: depresja, bezsenność, nerwica lękowa, migrena, stany osłabienia, zatrucia organizmu,uszkodzenie wątroby, zewnętrznie na rany i do płukania gardła

Uwaga: w nadmiernych ilościach dziurawiec może powodować uczulenie na słońce.